ارز دیجیتال چیست

ارز دیجیتال چیست ؟(؟What is cryptocurrency)

مقدمه بر ارز دیجیتال

   ارز رمزنگاری شده چیست؟ ارز مجازی چیست؟ ارز رمز چیست؟ و سوالات زیاد این چنینی زیاد به گوش شنیده باشید پساگر به دنبال خواندن این مقاله هستید، حتما کلماتی مانند ارز دیجیتال، ارز مجازی، رمز ارز، ارز رمز پایه، ارز رمزنگاری شده و یا حتی رمزینه پول به گوشتان خورده است. در ابتدا باید بگوییم تمام این کلمات برگردان انگلیسی یک کلمه است و یک مفهوم را می‌رساند که آن همان کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) است. پس در ادامه ارز دیجیتال چیست؟ و چگونه کار می‌کند؟ چه مزایایی دارد؟ دلیل علاقه سرمایه‌گذاران به ارز دیجیتال چیست؟ که در این مطلب قصد پرداختن اینجور سوالات داریم.

ارز دیجیتال چیست؟

   ارزهای دیجیتال دسته‌ای از ارزها هستند که براساس قواعد رمزنگاری تولید می‌شوند و روی دفترهای کل توزیع شده به نام بلاک چین قرار می‌گیرند. با استفاده از این فناوری، توسعه دهنده‌ها می‌توانند ارزهای دیجیتال ایجاد کنند که از امنیت، حریم خصوصی، قابلیت ردیابی و عدم تمرکز برخوردار هستند.

مزایای ارز دیجیتال چیست ؟

   سرمایه‌گذارهایی که به این ارزها علاقه‌مند هستند شاید بخواهند در مورد مزایای دیگر این دارایی‌ها هم اطلاعاتی به دست آورند. یکی از دلایل جذابیت آن‌ها، قابلیت عدم تمرکز است. ارزهای رایج مثل دلار و یورو توسط بانک‌ها صادر می‌شوند و عده‌ای معتقد هستند که آن‌ها به راحتی می‌توانند بی‌ارزش شوند. یک مزیت برجسته عدم تمرکز این است که بعضی کشورها استفاده از ارز سایر کشورها را در خاک خود ممنوع اعلام کرده‌اند. اما با کمک بیت کوین، شهروندان این کشورها می‌توانند چنین تراکنش‌هایی را صورت دهند.

 

   بعضی ارزهای دیجیتال در مورد تعداد کل این ارزها، یک سری محدودیت‌ها را قائل شده‌اند. به عنوان مثال، بیت کوین فقط شامل ۲۱ میلیون سکه است. لایت کوین یک ارز دیگر شامل ۸۴ میلیون واحد سکه است. این محدودیت جلوی تورم ناخواسته را می‌گیرد. به بیان دیگر، جلوی از دست دادن قدرت خرید این ارزها را خواهد گرفت. در آخر، ارزش هر دارایی به اندازه عرضه و تقاضای آن است. مزیت دیگر این ارزها، موضوع حریم خصوصی است. هر چند طرفداران بیت کوین می‌گویند که این ارز امکان انجام تراکنش‌های ناشناس را می‌دهد اما واقعیت چیز دیگری است. تراکنش‌های بیت کوین بین آدرس‌های بیت کوین صورت می‌گیرد که شامل رشته‌ای از اعداد و حروف است که به صورت تصادفی شکل می‌گیرند. در طول زمان رشد این تراکنش‌ها سبب می‌شود تا ارتباط آن‌ها با یک آدرس بیت کوینمشخص شود و در مورد رفتار کاربر اطلاعات مهمی افشا شود. سایر ارزهای دیجیتال به خصوص مونرو و زی کش در این مورد بهتر عمل می‌کنند. به عنوان مثال، مونرو طرفداران زیادی در بازارهای سیاه اینترنت دارد.

دلیل علاقه سرمایه‌گذاران به ارز دیجیتال چیست؟

از سال ۲۰۱۷ با اوج گرفتن قیمت بیت کوین، علاقه نسبتا زیادی هم به این فضا در بین سرمایه گذاران شکل گرفت. تنها با بررسی آمار الکسای سایت های مربوط به ارزهای دیجیتال، میزان این علاقه قابل اثبات است. الکسای سایت‌هایی مانند سایت رسمی بیت کوین، سایت‌های رسمی کیف پول‌های معتبر مانند جکس و حتی سایت‌های مبادله کننده مانند چنجلی، همه و همه از علاقه شدید سرمایه گذاران نسبت به ارزهای دیجیتال حکایت دارد.

ارز رمزنگاری شده چیست؟

   کریپتوکارنسی‌ها در حقیقت پول اینترنتی یا آنلاین هستند که با استفاده از تکنولوژی کریپتوگرافی (رمزنگاری) رمزگذاری می‌شوند و تمام ویژگی‌های پول‌های رایج را بجز ماهیت فیزیکی دارا هستند. می‌توان آنها را با ارزهای دیگر مبادله کرد، با آنها تراکنش‌هایی که با پول معمولی از طریق بانک‌ها انجام می‌دهید را انجام دهید، خرید آنلاین انجام دهید و… .

   البته روش استفاده از آنها کمی متفاوت است و رویه‌های مختص به خود را دارند. تمامی تراکنش‌ها که با ارز دیجیتال انجام شود روی یک شبکه پایگاه داده غیرمتمرکز به نام بلاک چین ذخیره می‌شود. اولین ارز دیجیتال به این سبک، بیت کوین بود که در سال ۲۰۰۸ وارد دنیا شد. بعد از ترویج و رشد انفجاری بازار ارزهای دیجیتال در این چند سال تعداد آنها به حدود ۱۵۰۰ رسیده است.

کوین و توکن چیست؟

   قبل از تعریف این دو عبارت باید یادآور شویم که تمام کوین‌ها یا توکن‌های موجود، هرکدام یک ارز مجازی هستند که بنا به نوع طراحی آنها کوین یا توکن نامیده می‌شوند. پس به زبان ساده تا به امروز حدود ۱۵۰۰ ارز دیجیتال تولید شده که همه آنها کوین‌ یا توکن هستند.

تفاوت کوین و توکن(Coin and Token) :

ارزهای رمز پایه یا ارزهای دیجیتال (Cryptocurrency) به طور کلی به دو دسته توکن و کوین تقسیم می شوند. اما فرق بین توکن و کوین ها در چیست؟ که در پایین به تفاوت این دو ارز دیجیتالی پرداخته ایم.

کوین (Coin)

   کوین، که همچنین با نام کوین‌های جایگزین یا آلتکوین نیز شناخته می‌شود، نوعی از ارز مجازی است که به طور مستقل کار می‌کند و پلتفرم جداگانه‌ای برای خود دارد. در این پلتفرم بنیادی، معاملات کوین مذکور، انجام می‌شود. اکثر آلتکوین های موجود یک نسخه (یا یک فورک) از بیت کوین هستند که با استفاده از پروتکل اصلی بیت کوین ساخته شده و فقط تعدادی اصلاحات به کد اصلی آنها افزوده شده است. پس اگر کد اصلی نوشته شده برای یک کوین تغییر کند، در حقیقت یک کوین جدید به وجود آمده است. نمونه هایی از آلتکوین‌های محبوب در بازار لایت کوین، بیت کوین‌کش، Dogecoin، Namecoin و بسیاری دیگر است.

توکن (Token)

   توکن هم نوعی ارز دیجیتال است با این تفاوت که بلاک چین جداگانه‌ای ندارد و از بلاک چین ارزهای دیگر استفاده می‌کند. توکن‌ها معمولا برای یک پروژه طراحی و تولید می‌شوند. پروژه‌ای که برای جمع‌آوری بودجه خود از توکن استفاده می‌کنند، اصطلاحا ICO نامیده می‌شود.
توکن‌ها از نظر طراحی و پیاده‌سازی بسیار ساده تر از کوین‌ها هستند، چرا که نیازی نیست کد منبع از پروتکل اصلی اصلاح شود و هیچ بلاک چین جدیدی ایجاد نمی‌شود. تقریبا اکثر توکن ها بر روی بلاک چین اتریوم ایجاد شده‌اند و تعدادشان روز به روز اضافه می شود. اتر اولین پولی بود که روی بلاک چین اتریوم نوشته شد.

   با این توضیحات شاید بتوان گفت توکن‌ها، به لحاظ فنی ارز محسوب نمی‌شوند. چرا که برای وجود داشتن به بلاک چین یک ارز دیگر نیاز دارند و به طور مستقل نمی‌توانند وجود داشته باشند. با وجود این توضیحات ممکن است همچنان کمی سردرگم شده باشید. مرز میان کوین و توکن حتی برای کاربران و فعالان این حوزه هم کمی گنگ است. به هر حال این نکته کاملا واضح است که تفاوت این دو در ساختار آنهاست، کوین‌ها می‌توانند به عنوان ارز مورد استفاده قرار گیرند در حالیکه توکن‌ها مانند برنامه‌های غیرمتمرکزی هستند که روی بلاک چین کوین‌ها پیاده می‌شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.