بورس ژاپن با پشت سر گذاشتن بورس چین جایگاه دوم دنیا را به خود اختصاص داد

 

  • چین به تازگی رتبه دوم خود را در بازار سهام جهان از دست داده‌است.

با توجه به داده های جمع آوری شده توسط بلومبرگ، به دنبال کاهش ارزش سهام در چین در  روز پنجشنبه و رسیدن مجموع ارزش سهام بورس این کشور به ۶.۰۹ تریلیون دلار، ژاپن با مجموع ارزش ۶.۱۷ تریلیون دلار در جایگاه دومین بازار بزرگ سهام جهان قرار گرفت و چین به رتبه سوم تنزل پیدا کرد.

 

 

بازار سهام چین در اواخر سال ۲۰۱۴ از ژاپن پیشی گرفت و ارزش سهام آن به بیش از ۱۰ تریلیون دلار در ژوئن ۲۰۱۵ رسید، با شروع سال جدید میلادی و بالا گرفتن تنش میان آمریکا و چین که کاهش ارزش یوآن را به دنبال داشت، کاهش ارزش بورس چین را هم در بر گرفت.
بنی لام، رئیس تحقیق در CEB International Investment Corp در هنگ کنگ، گفت: “از دست دادن رتبه دوم و واگذاری آن به ژاپن از بابت آسیب ناشی از جنگ تجاری است. ارزش سهام ژاپن نسبت به سطح فعلی نسبتا پایدار است، اما جنگ تجاری باعث شده تا بازار چین  در سال جاری افت کند.”
شاخص کامپوزیت شانگهای ، ۱۷ درصد را در سال ۲۰۱۸ از دست داده‌ است تا در زمره بدترین عملکرد خود در جهان قرار گیرد. سهام‌های صنعتی و فن‌آوری نیز بدترین مجریان در چین بوده‌اند. دفتر سیاسی چین که متشکل از ۲۵ تن از رهبران ارشد حزب کمونیست چین است روز سه‌شنبه اعلام کرد که سیاست گذاران بیشتر بر حمایت از رشد اقتصادی در میان خطرات کمپین کاهش بدهی و بن‌بست تجاری تمرکز خواهند کرد. با این حال ، شاخص کامپوزیت شانگهای از اوایل ماه فوریه بدترین هفته خود را داشته‌ است.

لینوس ییپ (Linus Yip) استراتژیست مستقر در هنگ‌کنگ به شرکت اوراق بهادار شانگهای گفت: بازار احتمالا برای چند ماه آینده همچنان در سطح پایینی شناور خواهد بود، اما هنوز یک شانس وجود دارد که بازار سهام چین دوباره با سرمایه‌گذاری کلی رو به رو شود و مجددا به جایگاه شماره ۲ جهان صعود کند. به هر حال، اصول اقتصادی هنوز پایدار هستند و مومنتوم رشد پس از یک رکود کوتاه‌مدت دوباره ازسر گرفته خواهند شد.

 

 

منبع: بلومبرگ

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.