شاخص خرده فروشی (Retail ındex)

   شاخص خرده فروشی مهمترین نماگر مخارج مصرف کنندگان به شمار می آید، به طوری که این نماگر قدرت تقاضای مصرف کنندگان و نیز اعتماد یا اطمینان مصرف کنندگان را نشان می دهد. این نماگر با نام رسمی شاخص مقدم خرده فروشی ماهانه شناخته می شود. شاخص خرده فروشی میزان فروش در سطح جزیی و خرد بنگاهها و موسسات اقتصادی را اندازه گیری می کند و کل دریافتیها خرده فروشی کالاهای موجود در انبارهای فروشگاهها در محاسبه آن بکار گرفته می شود. از نظر معامله گران گزارش خرده فروشی برای اقتصاد ایالات متحده بسیار با اهمیت است، اما شاید این شاخص آنقدر در اقتصادهایی همچون ژاپن و انگلستان مهم تلقی نشود، زیرا برخلاف دیگر کشورها، مصرف نقش کلیدی در اقتصاد آمریکا بازی می کند. شاخص خرده فروشی مصرف یکی از مولفه های مهم تولید ناخالص داخلی است و بدین ترتیب معامله گران بازار فارکس به سوی شاخصهای مصرف همچون نماگر خرده فروشی تمرکز می یابند. اگر مصرف کنندگان در آمد احتیاجی کافی و یا اعتبار لازم را داشته باشند، آنگاه کالاهای تجاری بیشتری تولید و یا وارد خواهد شد.

   وضعیت و شرایط فصلی اقتصاد بر روی داده های شاخص خرده فروشی موثر است به طوری که ارقام خرده فروشی ماههای میلادی دسامبر و سپتامبر نیز مدرسه ها و مراکز دانشگاهی دوباره بازگشایی می شوند. ماه نوامبر نیز از این دیدگاه با اهمیت پنداشته می شود که می تواند فروش های پیش از کریسمس را بازگو کند. دیده می شود برخی کارشناسان ارقام این ماهها را با ماههای مشابه سالهای گذشته مورد مقایسه قرار می دهند. درجدول زیر اقلام گزارش خرده فروشی برای برخی ماههای ۲۰۰۵ می باشد.

 

اقلام Nov Oct Sep Aug Category
خرده فروشی ۰.۳ ۰.۳ ۰.۳ ۱.۸- Total Retail Sales
بدون خودرو ۰.۳- ۰.۸ ۱.۳ ۱.۲ Excluding Autos
کالاهای بادوام Durable doods
مواد ساختمانی ۱.۹ ۱.۸ ۱.۹ ۱.۳ Building Materials
خودرو/قطعات یدکی ۲.۶ ۱.۳- ۳.۴- ۱۱.۷- Autos/parts
اثاثه خانه و وسایل منزل ۰.۳- ۱.۱- ۱.۱ ۱.۵ Furniture
کالاهای مصرفی بی دوام Nondurable goods
کالاهای عمومی ۰.۱ ۱.۱ ۰.۸ ۰.۵ General Merchandise
خوراک ۰.۴ ۰.۶ ۰.۳ ۰.۷ Food
ایستگاههای بنزین ۵.۹- ۰.۶- ۴.۸ ۴.۵ Gasoline stations
پوشاک ۰.۲ ۲.۶ ۰.۱- ۰.۷ Apparel
خدمات خوراک ۰.۹ ۰.۹ ۱.۱ ۰.۵ Food Services/bars
فروشهای الکترونیکی ۰.۲- ۰.۸ ۰.۰ ۳.۳ e*retailing/non-store

  به سبب آنکه خدمات بیش از ۵۰ در صد مصرف شهروندان آمریکایی را تشکیل می دهد، در سنجش شاخص خرده فروشی مخارج مصرف شده بر روی خدمات در نظر گرفته نمی شود. همچنین از آنجایی که فروش مخارج مصرف شده بر روی خدمات در نظر گرفته نمی شود. همچنین از آنجایی که فروش خودرو از هر ماه به ماه دیگر تغییرات تندی دارد، در کنار این شاخص اغلب آمار خرده فروشی بدون در نظر گرفتن فروش های اتومبیل انتشار می یابد.

 

 

   نوسانی بودن ارقام ماهانه شاخص خرده فروشی و بازنگریهای عمده در داده های آن، از جمله ویژگیهای این شاخص محسوب می شود. به دلیل آنکه گزارشهای مربوط به مصرف و مخارج مصرفی در زمان انتشار شاخص خرده فروشی آماده نیستند و دو هفته پس از اعلام آن انتشار می یابد، از گزارش خرده فروشی در پیش بینی و برآورد شاخصهای دیگر استفاده می شود ماه بعد قلمداد می گردد. همچنین ارقام خرده فروشی در جهت برآورد خام از روند تولید ناخالص داخلی بکار گرفته می شود. ارقام مربوط به شاخص خرده فروشی در صد تغییر ماه پیش را بازگو می کند، اما تغییرات سال به سال این شاخص نیز مورد توجه است. با استفاده از تغییرات سالانه نرخ افزایش یا کاهش فروشهای اقتصاد دیده می شود. این شاخص از سوی دفتر آمار اداره بازرگانی کشور و به صورت ماهانه با استفاده از داده های ماه گذشته آن، در اواسط هر ماه ساعت ۸:۳۰ صبح به وقت نیویورک منتشر می شود. سرمایه گذاران ریسک تغییرات نرخ مبادله ارز در اثر انتشار گزارش خرده فروشی را کاملا زیر نظر دارد و در اغلب موارد با انتشار این شاخص نرخ ها به تکاپو و حرکت می افتند. از لحاظ اهمیت رتبه مناسب برای گزارش خرده فروشی در سطح ۱- ارزیابی می شود. برای دسترسی به داده های مربوط به این شاخص از تارنمای وزارت بازرگانی آمریکا استفاده کنید.

 

 

نمونه واقعی

   شاخص خرده فروشی در حقیقت میزان توانایی تولید کنندگان و فروشندگان را در سطح خرد نشان می دهد و این واقعیت را نمایان می سازد که کارخانه ها و مراکز تولیدی در امر فروش اقلامی همچون خوراک، پوشاک، اتومبیل، کالاهای عمومی، اثاثیه خانه، کالاهای ساختمانی و کالاهای بادوام به چه میزان موفقیت کسب نموده اند و طبیعی است که معامله گران به ریسک تغییر نرخ مبادله در اثر این گزارش توجه ویژه ای داشته باشند. پس از انتشار داده های خرده فروشی سفته بازان به فروش دلار تمایل نشان دادند و اسکناس سبز در برابر یورو تضعیف می گردد. ارقام انتشار یافته نتوانست از اجماع نظر عمومی بازار فراتر رود و انگیزه ای در جهت تقویت دلار پدید نیامد. در اینجا به این نکته اشاره می شود که گزارش خرده فروشی با شاخص قیمت تولید کننده به طور همزمان انتشار یافتند و بررسی دقیق تاثیر هر کدام از آنها به صورت جداگانه دشوار است. سرانجام عدم تغییرات مثبت در شاخص قیمت تولید کننده و انتشار اطلاعات و داده های ضعیف شاخص خرده فروشی به تضعیف دلار کمک نمود. معامله گران در اثر انتشار ضعیف داده های اقتصادی ایالات متحده به خرید یورو تشویق شدند و در کوتاه مدت نرخ مبادله یورو به دلار از حدود ۱.۲۰۴۰ تا ۱.۲۱۴۰ افزایش یافت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.