شروع دوباره ذخیره سازی نفت توسط عربستان

 

به نظر می‌رسد که تولید کنندگان کلیدی نفت اوپک برای یافتن خریدار با مشکل مواجه شده اند و نفت بیشتر تولید شده راذخیره می کنند تا پس از اجرای تحریم‌های آمریکا علیه ایران، از این شرایط به نفع خود بهره برداری کنند.

اطلاعات نفتکش‌های گردآوری شده است، نشان می‌دهد صادرات نفت خام از پنج کشور عربی منطقه خلیج فارس که عضو اوپک هستند، پس از افزایش در ژوئن، حدود ۱.۱ میلیون بشکه در روز در ماه میلادی گذشته کاهش یافت.

بخشی از ظرفیت صادراتی ممکن است به صورت محلی مورد استفاده قرار گیرند، یا در صنایع پالایشگاهی پردازش شوند یا در نیروگاه ها سوزانده شوند. اما احتمال چنین چیزی در تابستان های گذشته وجود نداشت. به عنوان نمونه مصرف نفت عربستان سعودی در طول ماه‌های گرم تابستان که تقاضای برق برای دستگاه‌های تهویه هوا از میزان تولید نیروگاه‌های گازسوز فراتر می‌رود، افزایش پیدا می‌کند. استفاده از نفت در نیروگاه‌های برق می‌تواند حداکثر ۶۰۰ هزار بشکه در روز افزایش پیدا کند اما این میزان در چند سال اخیر که گاز بیشتری عرضه شده، کاهش پیدا کرده است و سال گذشته به حدود ۴۳۰ هزار بشکه در روز رسید.

 

در هر صورت، بیشتر افزایش فصلی تقاضای نفت در حال حاضر تا ماه ژوئن و تابستان امسال در عربستان‌سعودی اتفاق خواهد افتاد. داده‌های بلومبرگ دما را در سال جاری در زیر متوسط خود برای پنج سال قبل از اواسط ماه جولای نشان می‌دهد، اگرچه ۹۱ درجه فارنهایت به اندازه کافی داغ است. با این حال، بعید است که شکوفایی بزرگی در مصرف نفت برای تولید برق وجود داشته باشد.

 

اگر نفت به مصرف داخلی نرسیده و صادر نیز نشده است، بنابراین در مخازن داخلی جای گرفته است. آمار تاریخی گویای آن است که عربستان سعودی ظرفیت زیادی دارد. نفت ذخیره شده این کشور در سه سال گذشته کاهش داشته و روند کاهش آن با افت تولید عربستان در سال گذشته، ادامه یافته است.
ذخایر نفت عربستان در فاصله اکتبر سال ۲۰۱۵ تا پایان آوریل سال ۲۰۱۸ به میزان ۹۵ میلیون بشکه یا ۲۹ درصد کاهش یافته است که پایین‌ترین میزان از سال ۲۰۱۱ تاکنون به شمار می‌رود. با این حال روند کاهش ذخایر ممکن است به پایان رسیده باشد و این ذخایر در ماه مه برای نخستین بار در هفت ماه گذشته رشد کرده است.

 

 

منبع: بلومبرگ

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.