عوامل موثر بر نرخ دلار استرالیا

کلیدهای بنیادی و عوامل موثر بر نرخ دلار استرالیا( THE KEY AND EFFECTIVE FACTORS ON AUD RATE)

اقتصاد استرالیا

در دهه اخیر کشور استرالیا در رقابتهای بین المللی پیشرفت قابل توجهی داشته است. سمت و سوی اقتصاد این کشور به سوی اقتصاد بازار و سرمایه داری خالص گرایش نشان داده است. اگر چه استرالیا با تولید ناخالص داخلی در حدود ۶۲۰ بیلیون دلار در سال ۲۰۰۵ نسبت به دیگر کشورهای صنعتی در رده چهاردهمین اقتصاد بزرگ دنیا قرار گرفته، اما با توجه به جمعیت آن در آمد سرانه هر استرالیایی ۳۲ هزار دلار بدست می آید که آن را با اقتصادهای برجسته قابل قیاس می کند. تقریبا هفتاد در صد تولید ناخالص داخلی از طریق تامین مالی، املاک و دارایی، خدمات کسب و کار و سرمایه گذاریهای مالی بدست می آید. تاکید بر بازسازی و اصلاح ساختار اقتصادی، تورم پایین، تجارت با چین از جمله عوامل کلیدی است که اقتصاد استرالیا را تقویت نموده است. با این وجود این کشور دارای کسری تجاری بزرگی معادل ۱۷ بیلیون دلار است و ضعف تقاضای خارجی، خشکسالی در بخشی از مناطق و افزایش تقاضای داخلی برای واردات از جمله عواملی هستند که کسری تجاری را دامن می زند. همچنین بدهی ملی استرالیا در سال ۲۰۰۵ در حدود ۵۱۰ بیلیون دلار محاسبه شده است.

ویژگی های برجسته دلار استرالیا

   دلار استرالیا با تمرکز بر روی صادرات طلا، مس، نیکل، زغال سنگ و پشم به عنوان ارز کالایی شناخته می شود. از آنجایی که این کالاها نزدیک به ۶۵ در صد کل صادرات استرالیا را شامل می شوند، رابطه تنگاتنگی بین قیمت آنها و دلار استرالیا ایجاد شده است. صادرات استرالیا بیشتر به صورت کالا بوده و از این لحاظ شبیه به کشور کانادا می باشد. از زمانی که این کالاها سهم بزرگی از صادرات استرالیا را شامل می شوند، بخت و اقبال دلار استرالیا به روند تغییر قیمت این کالاها وابسته است. دلار استرالیا در بین معامله گران به نام اوسی (Aussie) شهرت دارد. استرالیا سومین تولید کننده بزرگ طلا در سطح جهان است، دلار استرالیا نسبت به تغییرات طلا واکنش نشان می دهد. در هنگام افزایش قیمت طلا و مواد خام دلار استرالیا تمایل به کاهش دارد. معمولا هنگامی که قیمت طلا و کالاهای صادراتی استرالیا بر اثر تقاضای جهانی با افزایش مواجه می شوند، محیط تورمی ایجاد شده به سود دلار استرالیا رقم می خورد.

ابزارها و بنیانهای سیاست پولی و اقتصادی استرالیا

   مانند دیگر بانکهای مرکزی، بانک رزرو استرالیا مسئول تعیین و اجرای سیاست پولی این کشور است. انجمن بانک رزرو استرالیا تصمیمات سیاسی پولی را برای رسیدن به اهدافی از جمله ثبات قیمتها و تورم پایین، ثبات سیستم مالی، امنیت و کاریی سیستم پرداختها بر عهده دارد. بانک مرکزی استرالیا شرایطی را بنا نهاده که براساس آن بازار پول نرخ نقد را در نزدیکی اهداف عملیاتی انجمن بانک رزرد استرالیا نگهداری کند. نرخ نقد، نرخی است که بین بانکهای تجاری و موسسات مالی به وامهای یک شبه تعلق می گیرد. نرخ نقد در اقتصاد استرالیا پایه ای برای ساختار نرخ بهره می باشد. انجمن بانک رزرو استرالیا مانند دیگر بانکها برای کنترل نقدینگی و تغییر در نرخ نقد به عملیات بازار باز دست می زند. عملیات بازار باز با استفاده از پیمانهای باز خرید و معاملات بی درنگ کوتاه مدت در اوراق بهادار دولتی اداره و هدایت می شود. بانک رزرو استرالیا ممکن است در بازار  مبادلات ارز مداخله نماید. هرگاه تغییر در نرخ مبادله استرالیا با نوسانات شدید تهدید شود و یا با بنیادهای اقتصادی و اصول تعریف شده نامنتاسب باشد، بانک مرکزی استرالیا در عملیات بازار ارز دخالت می کند. بانک رزرو استرالیا برای تعیین ارزش دلار استرالیا نسبت به دیگر ارزها از شاخص وزنی تجاری استفاده می کند. این شاخص ارزش میانگین وزنی دلار استرالیا را در رابطه با ارز کشورهای شرکای تجاری اصلی استرالیا می سنجد. میزان شاخص هر روز ساعت ۹ صبح و ۵ بعدظهر منتشر می شود.

شاخص های اقتصادی مهم

   میزان تراز کالاها و خدمات و سطح عمومی قیمتها از جمله شاخصهای مهم و موثر بر روی دلار استرالیا است.

تراز بازرگانی کالاها و خدمات Balance of goods and services
شاخص قیمت مصرف کننده (Consumer Price Inflation (CPI
شاخص قیمت تولید کننده (Producer Price Index(PPI
تولید ناخالص داخلی (Gross Domestic Product(GDP
مصارف شخصی Private Consumption

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.