کلیدهای بنیادی و عوامل موثر بر نرخ مبادله فرانک سوئیس (Fundamental factors which influe the exchange rate of CHF)

موقعیت ممتاز فرانک سوئیس 

   در یک جمله ساده، فرانک سوئیس ارزی استوار و باثبات است. فرانک به طور تاریخی به دلیل جایگاه ایمن و نقش مکان داراییهای بی خطر در سطح جهانی از موقعیت ممتازی برخوردار است. استقلال بانک ملی سوئیس در نگهداری ثبات پولی، سیستم رازدار بانکداری و جایگاه بی طرف و سیاست صلح جویانه آن ویژگی منحصر به فردی را به فرانک سوئیس بخشیده است. همچنین اندوخته بسیار غنی طلا از سوی بانک ملی سوئیس به استواری فرانک کمک شایانی نموده است. با وجود کاهش نقش جهانی فرانک از اواسط دهه ۱۹۹۰ میلادی به واسطه افت قیمت طلا و وقایع ناگهانی برای دلار، همچنان فرانک به عنوان پول ارزشمندی در بازار فارکس باقی مانده است. فرانک که با نام بانکداری رسمی و حروف کوتاه شده CHF شناخته می شود؛ از نام لاتین کشور سوئیس (Confederation Helvetica) گرفته شده است.

نگاهی به اقتصاد سوئیس

   کشور سوئیس (Switzerland) دارای اقتصاد پویا، پررونق و شکوفا است و بر پایه نظام بازار و سرمایه داری نوین استوار شده است. سوئیس در رده سی کشور نخست دنیا با بزرگترین تولید ناخالص داخلی است. پس از رشد چشمگیری که این کشور در دهه ۱۹۹۰ داشت، بین سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۳ با کاهش رشد اقتصادی روبرو گردید، اما سرانجام در سالهای ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ توانست قدری از افت گذشته خود را جبران کند. با وجود افت در تولید ناخالص داخلی، میزان بیکاری در کشور سوئیس به کمتر از نصف میانگین بیکاری اتحادیه اروپا نگه داشته شد. نرخ بیکاری پایین و سطح بالای مهارت و تخصص نیروی کار به ثبات اقتصادی این کشور بسیار کمک کرده است. در بین مردمان جهان، کشور سوئیس به عنوان جایگاه امن برای سرمایه گذاران مشهور شده است. حس شهرت سوئیس و سطح اعتماد بالا بیشتر به واسطه قانون بانکداری این کشور ایجاد شده است. در قانون بانکداری سوئیس مشخص شده است که بانکها چه نوع اطلاعاتی را می توانند فاش کنند. این قانون طوری تنظیم شده که هر گونه اطلاعات بانکی نمی تواند افشا گردد. بنابراین کشور سوئیس بهترین مقصد برای سرمایه گذاران و تخستین مرکز سرمایه گذاری برون مرزی در سراسر دنیا به شمار می آید.

داده های اقتصادی  

مهمترین عوامل و داده ها اقتصادی موثر بر نرخ فرانک سوئیس به صورت جدول زیر می باشند:

سنجش عرضه پول M3
شاخص قیمت مصرف کننده (Consumer Price Index (CPI
نرخ بیکاری Unemployment Rate
تراز پرداختها Balance of Payments
تولید ناخالص داخلی (Gross Domestic Product (GDP
تولید صنعتی (Production Index (Industrial Production

بانک ملی سوئیس Swiss National Bank) SNB)

   بانک ملی سوئیس در سال ۱۹۰۷ به عنوان یک بانک مرکزی مستقل پایگذاری شد. این بانک می کوشد تا ثبات قیمتها را حفظ نماید. همانند دیگر کشورها، بانک ملی سوئیس در جهت رشد بلند مدت و رونق اقتصادی به تثبیت قیمتها اهمیت می دهد. ثبات قیمتها از سوی بانک مرکزی به مفهوم رشد کمتر از ۲ در صد در شاخص قیمت مصرف کننده ملی پنداشته می شود. یکی از وظایف دیگر بانک ملی سوئیس نظارت مستمر و دقیق بر روی نرخ مبادله ارز می باشد، زیرا قدرت بیش از حد در فرانک سوئیس موجبات تورم را فراهم می نماید. زمانی که ناامنی و مخاطرات در مناطقی از جهان گسترش می یابد، جریان سرمایه به سوی سوئیس افزایش یافته و این امر به تقویت فرانک کمک می کند. بنابراین در این شرایط بانک ملی سوئیس به نوعی از فرانک ضعیف جانبداری می کند و مداخله در بازار ارز را آغاز می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.