کلیدهای بنیادی و موثر بر نرخ مبادله دلار نیوزلند

کلیدهای بنیادی و موثر بر نرخ مبادله دلار نیوزلند (THE basics AND EFFECTIVE FACTORS ON NZD trades)

اقتصاد نیوزیلند

   در زبان فارسی نیوزلند با نام زلاندو نیز شناخته می شود. این کشور در مقایسه با دیگر کشورهای صنعتی و ملل اروپایی اقتصاد کوچکی دارد و ارزش تولید ناخالص داخلی سال ۲۰۰۵ آن نزدیک به ۹۷ بیلیون دلار برآورد گردید. در آمد سرانه ۲۴ هزار دلاری این کشور موجب شده که اقتصاد و ارز آن مورد توجه قرار گیرد. با وجود مساحتی بیش از ۳۰۰ برابر شهر نیویورک آمریکا، جمعیت نیوزلند معادل نصف جمعیت شهر نیویورک است. در طی ۲۰ سال گذشته دولت نیوزلند، دگرگونیهای صنعتی را در درون کشور پیاده سازی کرده است. اقتصاد نیوزلند کاملا به سمت اقتصاد بازار آزاد گرایش داده شده و بدین ترتیب توانایی حرکت در رقابتهای جهانی را داراست. با وجود رشد سریع اقتصادی و فن آوری پیشرفته، سطح تورم کنترل شده است.

   اقتصاد نیوزلند وابستگی شدیدی به عملکرد بین المللی و تجارت (به ویژه تولیدات کشاورزی) پیدا کرده است و به نظر می رسد تولیدات کشاورزی در رشد اقتصادی آن نقش مهمی را ایفا کرده باشد. صادرات کالا ها و خدمات حدود ۲۰ در صد از تولید ناخالص داخلی را پوشش می دهد و با توجه به اقتصاد کوچک نیوزلند کسری حساب تجاری ۲، ۳ بیلیون دلاری به چشم می آید. مهمترین شرکای تجاری نیوزلند کشورهای استرالیا، ایالات متحده، ژاپن و چین هستند.

ویژگی های برجسته دلار نیوزیلند

   اقتصاد نیوزلند رابطه نزدیکی با اقتصاد استرالیا داشته و قدرت اقتصادی استرالیا می تواند به سود تجارت آن باشد. بدیهی است که مبادلات بازرگانی بین این دو کشور در شرایط مساعد اقتصادی تاثیر بزرگی بر دلار نیوزلند دارد. معامله گران بازار ارز به دقت به اختلاف نرخهای بهره بین دو کشور توجه نشان می دهند. اختلاف نرخ بهره بین نرخ نقد نیوزلند و نرخ نقد استرالیا و همچنین اختلاف بین بازده نرخ بهره کوتاه مدت نیوزلند با دیگر کشور های صنعتی، شاخص مناسبی برای شناسایی حرکتهای آینده دلار نیوزلند است. هر زمان که نرخهای نسبی بهره در نیوزلند نسبت به دیگر مناطق بالاتر باشد، گرایش به خرید و استفاده آن در مبادلات و تجارت افزایش می یابد. دلار نیوزلند به قیمت فلزات و کالاهای اصلی واکنش نشان می دهد و در هنگام صعود قیمت آنها گرایش به تقویت آن وجود دارد.

بانک رزرو نیوزلند (Reserve Bank of New Zealand)

   بانک مرکزی نیوزلند با نام بانک رزرو نیوزلند شناخته شده و به همراه وزیر مالی سیاستهای پولی کشور را در راستای ثبات و کارایی سیستم مالی تنظیم می کند. طرح کلی سیاست پولی کشور را در راستای ثبات و کارایی سیستم مالی تنظیم می کند. طرح کلی سیاست پولی در قالب “پیمان اهداف سیاسی” شناخته می شود. برای اجرای این توافق نیاز است تا تورم در میان مدت، بین ۱ تا ۳ در صد حفظ شود.

   حفظ ثبات دلار نیوزلند و اجرای سیاست پولی بوسیله تنظیم نرخ نقد رسمی از سوی بانک رزرو صورت می پذیرد. نرخ نقد رسمی هشت بار در هر سال بازنگری شده و هر گاه این نرخ تنظیم می شود، بانک رزرو نیوزلند نرخ بهره را برای موسسات مالی ۰.۲۵ در صد زیر نرخ نقد در نظر می گیرد.این نرخ یهره برای سپرده های پولی حسابهای بانکی پرداخت می شود. حجم وام دهی و یا وام گیری آن قدر بالاست که همه نیازهای بازار را پاسخ می دهد و بدین ترتیب نرخ تقد رسمی در نزدیکی سطح نرخ بهره قرار می گیرد. بنابراین بانک رزرو نیوزلند با نظارت بر نرخ بهره کوتاه مدت تلاش می کند که اثرات فشار تقاضای کوتاه مدت در اقتصاد کنترل شود. این بانک به مانند بانکهای مرکزی دیگر عملیات روزانه بازار باز را در دستور کار خود دارد. پیمان باز خرید، ابزاری است که عملیات بازار باز بوسیله آن اداره می شود.

شاخصهای اقتصادی مهم

   به نظر می رسد شباهتهای زیادی بین نیوزلند و استرالیا وجود دارد. این شباهتها در شاخص های موثر بر اقتصاد آنها نیز به چشم می خورد. میزان تراز کالاها و خدمات و سطح عمومی قیمتها از جمله شاخص های مهم و موثر بر روی دلار نیوزلند است.

تراز بازرگانی کالاها و خدمات Balance of goods and services
شاخص قیمت مصرف کننده (Consumer Price Inflation (CPI
شاخص قیمت تولید کننده (Producer Price Index (PPI
تولید ناخالص داخلی (Gross Dimestic Product (GDP
مصارف شخصی Private Consumption
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.